וכארי יתנשא / יאיר אנסבכר

Getting your Trinity Audio player ready...

וכארי יתנשא

על תיקון דרך המלחמה החדשה של ישראל

יאיר אנסבכר

דני ספרים הפצה, (2023) | 219 עמ'

יאיר אנסבכר הוא חוקר ביטחון לאומי (וגם קצין קרבי, ויזם חברתי), בוגר מכינת עלי, המוכר לרבים מפעילות תקשורתית וציבורית. בספר בעל השם הלא-רלוונטי מניח אנסבכר על השולחן שורה של תובנות אסטרטגיות, שהרלוונטיות שלהן קיבלה ממד טרגי ב-7.10. הספר היה כתוב כולו לפני האסון הלאומי, אך פורסם רק אחריו – כמעט מבלי לשנות בתוכנו דבר.  

אם המושג 'כתובת על הקיר' רלוונטי למשהו הרי זה לספרו של אנסבכר. ובייחוד, לניתוח הביקורתי של מה שהוא מכנה 'תורת הלחימה החדשה' של צה"ל בשנים האחרונות, שנות המב"מ, ההכלה והרתיעה מפעולות אקטיביות בשדה הצבאי, ולשורת ה'קונספציות' שהוא מונה בפרק השני, ובראשן קונספציית העליונות הצבאית הישראלית, קונספציית ההסתמכות על טכנולוגיה, וקונספציית החברה הישראלית החלשה והפגיעה: שלוש קונספציות שקרסו מול עינינו, כמו גם הקונספציות הבאות בתור. כיוון שהדברים נכתבו לפני המחדל הנורא של שמיני עצרת, קשה שלא להתפעל מהדיוק באבחנות, ולהכיר בכך שמוטב היה לו מערכת הביטחון והמדינאים שלנו היו מקשיבים לאנסבכר ולדומים לו מבעוד מועד.  

האמת הגדולה והזועקת שיש בפרקים רבים בספר אינה מחפה על החובבנות הגדולה לא פחות של עריכתו ופרסומו. השפה נופלת לעתים לפאתוס אמוני מוזר, ההפניות הן למקורות מקוונים מקוצרים, באופן בלתי מתאים לטקסט מודפס, והתוכן עצמו כולל שלל פרקים מיותרים. הוצאה עצמית ללא מודעות עצמית. עריכה ראויה, ואגרסיבית, הייתה מועילה מאוד לספר הזה ולכותב בכלל שעם כל מסירותו לאמת ולמדינה גם יחד, מסריו אינם זוכים באופן הזה ליפול על אוזניים כרויות.  

עוד ב'השילוח'

עיצוב גבולות ישראל: הערות לאסטרטגיה לאומית
עונת הנקניקיות
ישראל זקוקה למועצה חוקתית

ביקורת

קרא עוד

קלאסיקה עברית

קרא עוד

ביטחון ואסטרטגיה

קרא עוד

כלכלה וחברה

קרא עוד

חוק ומשפט

קרא עוד

ציונות והיסטוריה

קרא עוד
רכישת מנוי arrow

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *