עובדתיות / הנס רוסלינג

כריכת ספר_עובדתיות

עובדתיות

עשר סיבות מדוע אנחנו טועים לגבי העולם ומדוע המצב טוב יותר ממה שאנחנו חושבים

הנס רוסלינג

מאנגלית: דפנה לוי

מטר, 2022 | 348 עמ'

 

אינני אוהב את הביטוי "חובת קריאה". גם כשאני ממליץ מאוד על ספר, אינני משתמש בו. אולם לגבי הספר הספציפי הזה, אני מוכן לצאת מגדרי.

בספר זה, ובפרויקט שעסק בו יחד עם בנו וכלתו עד יום מותו ממש (המחבר נפטר ממחלה קשה ימים ספורים לאחר שאישר טיוטה מתקדמת של הספר), מבקש הנס רוסלינג לעשות דבר שעשוי להישמע כמעט מופרך באקלים של ימינו: לגרום לאנשים לבסס את תפיסותיהם על עובדות.

מסעו של רוסלינג החל כשהיה מרצה בפני סטודנטים לרפואה. הוא בילה שנים של עבודה כרופא וכחוקר מחלות באפריקה, וכאשר החל להרצות – באוניברסיטה ובמסגרות שונות שבהן שימש חוקר ודובר אורח – גילה כמה גדול הפער בין מה ששומעיו יודעים או שחושבים שהם יודעים על מדינות עולם שלישי לבין המצב השורר בהן בפועל. הוא החל לבדוק את ידיעותיהם של בני האדם בנושאים אלה ובנושאים אחרים בכל המקומות שהרצה בהם. והוא גילה שכולם – מסטודנטים שנה א', דרך עיתונאים המסקרים את התחום שהוא הרצה עליו, עד מומחים לתחומים אלו באו"ם או בבנק העולמי – כולם, ללא יוצא מן הכלל, החזיקו בתמונה מעוותת ורחוקה מהמציאות.

הטעות הייתה שיטתית. שיעורי ההצלחה בסדרה של שאלות עובדתיות פשוטות, שהידע לגביהן קיים, היו נמוכים אפילו מההסתברות האקראית, אצל כולם – והשגיאה, תמיד, באותו כיוון: כולם האמינו שהמצב גרוע בהרבה מכפי שהוא בפועל. רוסלינג לקח על עצמו להבין מדוע הטעות הזו כל כך רווחת, כמעט בנויה אל תוך המוח האנושי, ולנסות להציע לה מענה.

ספרו של רוסלינג חשוב ביותר ולו בשל העובדות המופיעות בו, שכן באמת מדובר בדברים שראוי שכל אדם יכיר ויבין אותם: תחזיות לגבי האוכלוסייה העולמית, מצב העוני העולמי ובאופן כללי המגמות הרווחות בעולם המשפיעות ביותר על ההווה ועל העתיד. אולם הספר חשוב בעיקר בזכות הלקויות שהוא חושף בצורת החשיבה האנושית הרווחת – "החשיבה הדרמטית" כפי שרוסלינג מכנה אותה – ובצעדים שהוא נוקט לקראת התמודדות עימה.

זהו ספר שמובטח כי יאתגר אתכם, תהיה עמדתכם הפוליטית אשר תהיה. אומנם, אנשי שמאל בעלי נטיות פרוגרסיביות, רדיקליות ואנטי-קפיטליסטיות יאותגרו כנראה במיוחד. מבלי להיזקק כלל לדיונים הגותיים ולתפיסות עולם פוליטיות, ומבלי לנסות לומר אמירות פוליטיות, רוסלינג מראה כיצד מתוך העובדות ניכר שהעולם נמצא כל העת במגמות שיפור מבחינה כלכלית, בריאותית והשכלתית, וכיצד סבלנות ושיפור הדרגתי הם הדרך הכי טובה להבטיח את המשך המגמות הללו; ולעומת זאת, דחיפות ורדיקליות מובילות לטעויות הרסניות. הוא מראה כיצד ארגונים אזרחיים – ארגוני סביבה, ארגוני סיוע ואחרים – מסלפים ומפריזים בנתוניהם במקום לדבוק בעובדות, כביכול מתוך חשיבה שאין דרך אחרת להניע אנשים לפעולה, ומבקר גישה זו באופן בלתי מסויג.

אך הספר יאתגר גם אנשי ימין שמרנים. רוסלינג תומך בכל לב בארגונים על-לאומיים, וטוען – מתוך היצמדות לעובדות – ששיתוף פעולה בין-לאומי דרך ארגונים כאלה הוא הדרך היחידה להתמודד עם האתגרים הגדולים הניצבים בפני האנושות. הוא מראה כיצד בני האדם, בסופו של דבר, דומים מאוד, וכי טענות שתרבויות מסוימות פשוט "לא בנויות" לאורחות חיים המקובלים במערב אינן עומדות במבחן המציאות: תנאים מטריאליים, כך עולה מן הספר, הם המרכיב המשמעותי ביותר בעיצוב דפוסי התנהגות, ולא תרבות.

רוסלינג הוא רופא וחוקר רפואה ציבורית בקנה מידה עולמי, אך הוא אינו פילוסוף, פסיכולוג או אנתרופולוג. הדיאגנוזה שלו של "החשיבה הדרמטית" בוסרית; אבל הוא עושה שירות חשוב לאנושות כשהוא מצביע עליה, ופותח פתח לבאים אחריו לחקור את התופעה הזו בצורה מקצועית, רב-ממדית ומדויקת יותר. אין צורך לומר שעובדות זוקקות פרשנות – ואין הכרח שכל הפרשנויות של רוסלינג נכונות, או נכונות לגמרי. אך את העובדות צריך לדעת; ואת מה שמפריע לנו לדעתן, ולהעריך נכונה את המציאות, קריטי להכיר. נוסף על כל זאת, הקריאה בספרו של רוסלינג היא הנאה צרופה. הכתיבה קולחת ונהירה, ומלאה סיפורים אישיים משעשעים ומרתקים כאחד.

לא חשוב מה משלח ידכם או תחומי העניין שלכם – פוליטיקה, עסקים, כלכלה, תקשורת, חברה, מדע, חינוך ומה לא – הספר הזה יעניין אתכם, ישכיל אתכם ויסייע לכם לחשוב בצורה מיטיבה יותר.

עוד ב'השילוח'

הנוטים למות וקדושת החיים
שרשרת הדורות
משטרת ישראל: להתחיל מחדש

ביקורת

קרא עוד

קלאסיקה עברית blank

קרא עוד

ביטחון ואסטרטגיה blank

קרא עוד

כלכלה וחברה blank

קרא עוד

חוק ומשפט blank

קרא עוד

ציונות והיסטוריה blank

החלום
וינסטון צ'רצ'יל
קרא עוד
המשורר הלא לאומי
דעאל רודריגז גארסיה
קרא עוד
הרצל עכשיו
ליאת נטוביץ-קושיצקי
קרא עוד
קרא עוד
רכישת מנוי arrow

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.