פרשני המקרא / אביגיל ראק

פרשני המקרא

אביגיל ראק

מגיד, 2021 | 420 עמ'

"לא ניתן להפריז בחשיבות פירושי רש"י בעיצוב השקפת העולם של עם ישראל, וניתן לומר כי אחרי המקרא והתלמוד, פירושי רש"י הם הבאים בתור מבחינת השפעתם". כך טוענת (בעמ' 35) מחברת הספר שלפנינו, אביגיל ראק ז"ל, שנפטרה במהלך עריכת הספר. ואם הדברים אמורים ברש"י בפני עצמו, הרי שקל וחומר שבמבט המקיף את מכלול פרשני המקרא, מדובר בהשפעה כבדת משקל על תולדות המחשבה היהודית וגלגוליה לאורך הדורות, ועד ימינו אנו.

לא חסרה ספרות עברית על פרשני מקרא שונים. אלא שרובה המוחלט של ספרות זו שייך לסוגה האקדמית – סוגה הדורשת הוכחות ודיונים בכל קביעה. כתוצאה מכך היא לא נגישה לציבור הרחב, ולרוב אינה יכולה לעסוק ביותר מפרשנים בודדים, או, במקרה השכיח, בפרשן אחד בלבד. כך נוצר פער בין החשיבות הרבה של פרשני המקרא בעולם הרוח והמחשבה היהודי לבין נגישות הידע המדעי והאקדמי על אודותיהם. מתוך כך, חלל פנוי שורר בעולם התרבות שלנו.

ספרה של ראק בא לגשר על פער זה ולמלא את החלל. ראק, שהייתה ד"ר למקרא ולימדה שנים תנ"ך בארץ ומחוצה לה, הייתה בקיאה מאוד במחקרים השונים על פרשני המקרא, ובספר היא למעשה מתמצתת אותם ומנגישה אותם לציבור הלומדים הרחב. היא סוקרת עשרות פרשני מקרא (23 ליתר דיוק) לאורך מאות שנים, החל באונקלוס בראשיתה של הספירה הנוצרית וכלה ברב מרדכי ברויאר שהלך לעולמו לפני עשור וחצי. על כל אחד ואחד היא מציגה רקע היסטורי רלוונטי ולאחר מכן נוגעת במאפיינים ודגשים חשובים בפרשנותו לתנ"ך, וזאת כאמור לאור המחקר העכשווי ותוך הפניות רבות למעוניין להרחיב דעתו.

כתיבתה של ראק נעימה וקלילה. מאפייני סגנונו וחשיבתו של כל פרשן מוצגים בבהירות ובקצרה, תוך חלוקה לנקודות מסודרות. הדוגמאות ניתנות במשורה, מספיק כדי לסבר את האוזן ולסייע בהבנת הנקודה המדוברת, אבל בלי הצורך – שממנו סובלים המחקרים – להוכיח ולתמך אותה בעשרות דוגמאות ולהתייחס לכל החריגות.

אף כי רוב-רובו של הספר הינו סקירה והנגשה של חוקרים קודמים, ראק מוסיפה לו מעט משלה במידת הצורך, למשל במקרים שבהם יש מחלוקת בשדה המחקר. במקרים כאלה ראק מציגה בכבוד את טענות כל הצדדים, ואז מוסיפה את דעתה האישית תוך מתן תימוכין לדעתה והתייחסויות לטענות הדעות החלוקות שפרסה בהגינות.

זהו ספר ברור נהיר ונגיש, שמצליח להעביר שדה מחקר שלם לשפה שווה לכל נפש. המשימה אינה קלה כלל ועיקר, וראק עומדת בה בהצטיינות ובכך עושה שירות חשוב לעולם התרבות העברי.

עוד ב'השילוח'

קדנציה של שיקום
חינוך ללא גבולות
שלום יכול לחיות עם ערכים

ביקורת

קרא עוד

קלאסיקה עברית

קרא עוד

ביטחון ואסטרטגיה

קרא עוד

כלכלה וחברה

קרא עוד

חוק ומשפט

קרא עוד

ציונות והיסטוריה

קרא עוד
רכישת מנוי arrow

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.