על המידה והעל האין שיעור: מאמרים ומסעות \ רבקה מרים

כריכת הספר לשון על המידה ועל האין שיעור

על המידה והעל האין שיעור

מאמרים ומסעות

רבקה מרים

כרמל, תשפ"א | 245 עמ'

ספרה החדש של המשוררת רבקה מרים כורך בחובו עשרות מאמרים ומסות שפרסמה לאורך השנים בשלל במות, רבות מהן במוסף שבת של 'מקור ראשון'. כמו קרן אור בשעת בוקר מוקדמת, כתיבתה של מרים בהירה ופשוטה  ומפיחה חיים וזוהר בכל אשר תאיר.

בהקדמתו הנאה מסכם עורך הספר מתניה מאלי את ששת שערי הספר העוסקים במרחבים השונים של השפה העברית, בנשמת האדם ובגופו, בקצוות והיפוכים שנפגשים, בדיוקנאות של אישים מעניינים ובמדרשי שפה. הקריאה בספר איטית ודורשת נשימה ועיבוד בין מאמר למאמר. הללו מציעים, רובם ככולם, נקודת מבט רעננה ומשחררת על עניינים שברומו של עולם ושבגופו.

אם ננסה לתמצת את ליבן של המסות, הרי הוא טמון בתנועה שמאפשרים החללים שבין האותיות והפתחים שבפני האדם – "הנחיריים, העיניים, האוזניים, הפה – שבעה אשנבים פתוחים בפנים שלנו… הפתחים הללו הם מקור של סכנה, אבל הם גם מקור החיות המתחדשת".

התנועה הזו, כמעין ריקוד, משחקת במילים, חולפת על פניהן, צוללת לתוכן, ולעיתים, כמעין כוריאוגרפית, מעמידה אותן זו לצד זו באופנים חדשים ומפתיעים. כך למשל במסה על "הגוף והספר" כותבת רבקה: "הגוף, כשמו, הוא מָגוֹף – פקק. הוא פוקק את הכלוא בו ומונע ממנו להיות זולת … הספר מכוון לדעתו של האדם. הוא בא לתווך בין מה שנקלט בחושים לבין מה שמעבר להם".

מאוחר יותר תתייחס לגוף החי והצומח, ואז תיתן את דעתנו על הפטרייה שאינה חי ואינה צומח ובכך מדגימה כיצד הגוף עצמו אינו מוחשיות תפלה שממנה יש להתרומם ולהתעלות אלא הוא עצמו אינסופי ומלא ברבדים מופלאים. ואילו הספר "אינו רק זה הכלוא בין הכריכות. הוא מהות חיה, תוססת, וכשם שהתָאים שבגוף מתחלפים, משתנות גם האותיות והספרות ומשמעויות אחרות נקראות בהם בחלוף העיתים".

התובנות הדקות של רבקה מרים מרחיבות את הדעת ומצמיחות לנו כנפיים שיישאו אותנו לעבר נקודות מבט חדשות ושונות על המציאות, נקודות מבט החסרות כל כך בעולמנו המקצין והולך.

עוד ב'השילוח'

ההסכם – ומה הלאה
סוציאליזם יהודי: ניתוח שלאחר המוות
קדנציה של שיקום

ביקורת

קרא עוד

קלאסיקה עברית blank

קרא עוד

ביטחון ואסטרטגיה blank

קרא עוד

כלכלה וחברה blank

קרא עוד

חוק ומשפט blank

קרא עוד

ציונות והיסטוריה blank

החלום
וינסטון צ'רצ'יל
קרא עוד
המשורר הלא לאומי
דעאל רודריגז גארסיה
קרא עוד
הרצל עכשיו
ליאת נטוביץ-קושיצקי
קרא עוד
קרא עוד
רכישת מנוי arrow

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.