מתי מותר לאכול את השכן שלך? / אילן פרז

כריכת הספר_מתי מותר לאכול את השכן שלך

מתי מותר לאכול את השכן שלך?

דילמות חברתיות ומוסריות על קצה המזלג

אילן פרז

משכל, 2021 | 271 עמ'

 

הספר לפנינו הוא ספר קצת שונה. בצורתו ובסגנונו הוא שייך לז'אנר המכונה coffee table book, ובעברית – לפעמים – "ספר מתנה": גדול, בכריכה מהודרת, מהסוג המונח על השולחן בסלון ליד הספה והמיועד לרפרוף קליל. ואכן, שם מקומו. אלא שלא מדובר באלבום היסטורי או אמנותי, או מקבץ מכתמים וטריוויה, אלא בספר פילוסופיה.

בחן רב, בקיצור נמרץ ובליווי איורים משעשעים, אילן פרז מבקש לפתוח לקוראיו צוהר לשורה של מושגים ודילמות פילוסופיות כבדות בהרבה מהספר והרוח השורה עליו. הללו כוללים סוגיות מופשטות כמו שאלת חופש הרצון וכוח הבחירה, חיי נצח והיחס בין חוק למוסר, וסוגיות קונקרטיות יותר כמו היחס להפלות, סיכולים ממוקדים בעת מלחמה ומוסריות של שיטות כלכליות. הספר אינו מבקש להכריע בסוגיות אלו, אלא לפרוס בפני הקורא מנעד של תפיסות, להצביע לעיניו על העקרונות המנחים אותן ועל ביקורות אפשריות עליהן – ולהזמינו לחשיבה ולשיחה; וזאת בצורה תרשימית, אינפורמטיבית וחסכנית. המחבר נמנע מלנקוט עמדה, ועל פי רוב מצליח לשמור על מידה של ניטרליות.

לטעמי התוצאה יפה והמאמץ של המחבר ראוי לשבח. מהספר יכולים ליהנות רבים, גם כאלה שיש להם עניין וידע מוקדם בפילוסופיה, אבל בעיקר אנשים מן השורה ואפילו בני נוער וילדים בוגרים. מדובר בנושאים יסודיים ביותר שראוי לכל אדם להקדיש להם זמן ומחשבה, ועל כן זהו ספר שבהחלט כדאי לקשט בו את הסלון ולהשקיע כמה דקות בערב או בצוהרי יום שבת לעיין בו יחד עם בני הזוג, ילדים ואורחים.

עוד ב'השילוח'

כגוף ללא נשמה
היסטוריונים חדשים בכיפה סרוגה
דרושים: סולמות

ביקורת

קרא עוד

קלאסיקה עברית blank

קרא עוד

ביטחון ואסטרטגיה blank

קרא עוד

כלכלה וחברה blank

קרא עוד

חוק ומשפט blank

קרא עוד

ציונות והיסטוריה blank

החלום
וינסטון צ'רצ'יל
קרא עוד
המשורר הלא לאומי
דעאל רודריגז גארסיה
קרא עוד
הרצל עכשיו
ליאת נטוביץ-קושיצקי
קרא עוד
קרא עוד
רכישת מנוי arrow

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.